Gromada zuchowa

            Gromada Zuchowa
                           Przyjaciele Lasu


Witamy na naszej stronie

Drużynowa - dh Eliza Golatowska
KONTAKT: e- mail: egolatowska78@interia.pl       

  telefon 509939611 

  UKOŃCZONE KURSY

    Kurs Przewodnikowski „Wychowanie z pasją” oraz 40-godzine warsztaty umiejętności wychowawczych „ Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” organizowane przez Hufiec ZHP Płock.DATA ZŁOŻENIA PRZYRZECZENIA HARCERSKIEGO 
06.02.2015r 
Otwarta próba na stopień przewodniczki. 

PRACA Z ZUCHAMI - trzeci rok Gromada Zuchowa Przyjaciele LasuO NAS

  Najmłodsi członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. W naszej pracy stawiamy na naukę przez zabawę, na odkrywanie świata, wspólne spędzanie czasu . W ciągu roku spotykamy się regularnie na zbiórkach, wyjeżdżamy na biwaki i kolonie zuchowe. Zuchyto osoby samodzielne, gotowe do przygód i wyzwań. Do gromady należy wielu uczniów klas I-III. Łącznie jest 21 zuchów, które pracują w szóstkach, Ich nazwy nawiązują do nazwy gromady zuchowej. Są to : Wiewióreczki, Sarenki, Wilki. 


Obietnice Zuchowe:
 - kwiecień 2016 roku 
 - marzec 2017 

 Nasze zbiórki

  Zbiórki odbywają się w każdą środę po zajęciach szkolnych w godz. 13.35 - 14.20, w sali gimnastycznej, na boisku szkolnym, w sali świetlicy szkolnej. Organizowane są także całodzienne wycieczki, biwaki oraz wyjazdy na kolonie zuchowe. 

OBRZĘDOWOŚĆ

 Obrzędowość: 
* zielone chusty,
* totem gromady, 
* nazwy szóstek nawiązujące do nazwy gromady, 
* okrzyk: To zuchy! To zuchy! To właśnie my! Przyjaciele Lasu ! To my!  
*  nagrody i kary w postaci kolorowych kółek : zielone – super, żółte – ostrzeżenie, czerwone – źle. 
       Każda szóstka posiada swój słoik i do niej wrzucane są kółka. Cała szóstka pracuje na swoją postawę. 

* lista obecności : liść z imieniem zucha przypinany do drzewa. 
* kronika gromady. 
* plakietka gromady. 
* pieczęć gromady.
* krąg rady : na koniec zbiórki zuchy mogą wypowiedzieć się na temat zbiórki, podejmowane są najważniejsze decyzje gromady oraz rozwiązywane są wszelkie spory. 
* gwiazdki zuchowe : zuch ma za zadanie wykonać 5 zadań w ciągu roku zuchowego oraz służyć pomocą i przykładem dla młodszych zuchów. Gwiazdki są nadawane podczas kręgu przy zapalonej świecy.           


                          Pierwsza obietnica zuchowa - rok szkolny 2015/2016

OBIETNICA ZUCHOWA                           Obietnica Zuchowa

         Kiedy zuch wstępuje do gromady rozpoczyna się proces wychowawczy, w którym kształtujemy młody charakter , tworzymy hierarchię celów i wartości, pozwalających świadomie wybrać dobro, przyjąć odpowiedzialność za siebie i za innych. Kierunek wychowania w najmłodszej grupie wiekowej, w ruchu harcerskim, określa Prawo Zucha. 

Idee i wartości w nim zapisane, a następnie potwierdzone obietnicą, obejmują najważniejsze kierunki aktywności dziecka. Zuch może im służyć, bronić ich, dawać świadectwo swoim postępowaniem. Obietnica Zuchowa to był pierwszy próg, który nasi uczniowie pokonali, by zostać zuchem. Zbiórka ta, miała bardzo uroczysty charakter, niepowtarzalny klimat, ale również była podsumowaniem dotychczasowej zabawy na naszych cotygodniowych spotkaniach zbiórkowych.  

          Składała się ona z trzech części. Pierwsza z nich to były próby, w których każde dziecko miało szansę pokazania innym i udowodnienia sobie, że w pełni zasługuje na miano zucha. Druga część - obrzęd złożenia Obietnicy. Była to bardzo podniosła chwila o znaczeniu wychowawczym. Wypowiadanie jej w sposób uroczysty pogłębiło wolę dziecka w doskonaleniu się, pragnieniu bycia dobrym zuchem. Trzecia część to tort i spotkanie z rodzicami. 

Sprawności zuchowe  

  Zdobywanie sprawności polega na aktywnym udziale zucha w zabawach gromady. W zdobywaniu sprawności nasza gromada zawsze uwzględnia : 
 – podjęcie w Kręgu Rady decyzji o tym, w co będziemy się bawić, czyli o wyborze sprawności,
 – wspólną zabawę wynikającą z programu danej sprawności,
 – wspólną zabawę z wykorzystaniem umiejętności oraz istotnych elementów zbiórek, które umożliwiają podsumowanie cyklu i podjęcie decyzji o przyznaniu sprawności,      
 – indywidualne przyznanie sprawności każdemu zuchowi. Decydują o tym wszystkie zuchy wraz z drużynową w Kręgu Rady, 
– obrzędowe nadanie sprawności połączone z wręczeniem znaczka sprawności.

Nasze zuchy zdobyły dotychczas sprawności: 
- Przyjaciel /Przyjaciółka zwierząt  

        ZDOBYLIŚMY SPRAWNOŚCI 

Dobra gospodyni
Dobry gospodarz


Pan Kleks


Biały Orzeł


Sobieradek


Przyjaciel zwierząt

Jak zabiegaliśmy o kolejne sprawności

Podróżnik

Pan Kleks

Biały Orzeł

Przyjaciel zwierząt

Bieżące wydarzenia      

Rok szkolny 2017/2018


Napisali o nas

Głos Słupna Nr 19 [54]

Listopad - grudzień'2017

Betlejemskie Światło Pokoju

      W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. 
 

W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich zuchy i harcerze ZHP, pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Do naszej szkoły, 20 grudnia, również trafi Betlejemskie Światło Pokoju. Przywiezie je delegacja naszych harcerzy i zuchów. W niedzielę 24 grudnia zostanie ono przekazane do Kościoła pw. św. Marcina w Słupnie.

Z życia zuchów i harcerzyANDRZEJKI


29.11.2017 r wspólna zbiórka zuchów i harcerzy była niezwykle wyjątkowa. Wszyscy mieliśmy okazję przenieść się w magiczny świat. Zuchy i harcerzy przywitały czarownice i zaprosiły do Krainy Magii. Żeby tam wejść trzeba było pokonać, jedynie przy blasku świec, pojedynczo tor przeszkód, a na jego końcu każdy otrzymał 1 z 6 symboli (klucz, serce, bucik, świecę, jabłko, ognik). Dzięki tym papierowym symbolom wszyscy zostali podzieleni na grupy. W sali zostały ukryte wiadomości - koperty z tekstem wierszy, które posłużyły do przywołania Andrzeja i każda grupa musiała odnaleźć kopertę z symbolem swojej grupy. Następnie wszystkie grupy prezentowały znalezione wiersze i wtedy niespodziewanie pojawił się nasz gość – Andrzej. Opowiedział nam o tradycji wróżb andrzejkowych. Nie pozostało nic innego jak rozpocząć wróżenie. Nie zabrakło również lania wosku. Andrzejki były niezwykle udane, Radości i śmiechu nie było końca. 

HARCERSKI START
Rajd Tropem przygód Antka Cwaniaka

Biwak Raduje się serce

Biwak „Raduje się serce" 11 listopada uczciliśmy udziałem w trzydniowym biwaku "Raduje się serce” Najpierw w piątkowe popołudnie przeszliśmy szkolenie rekrutów, a wieczorem mieliśmy spotkanie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i jego eskortą przy nastrojowym świeczkowisku. W sobotę 11 listopada, na Starym Rynku rozdawaliśmy biało - czerwone wiatraczki, kotyliony oraz Marcelinki - kruche ciasteczka w kształcie kapelusza Marceliny Rościszewskiej, płockiej patriotki, odznaczonej przez marszałka Piłsudzkiego za męstwo w obronie Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. Nasza koleżanka Marta towarzyszyła zastępcy komendanta hufca ZHP druhnie Joannie Banasiak w przekazaniu prezydentowi Płocka ognia przywiezionego z grobów Wołynia, jako symbol

Rajd "Tropem Przygód Antka Cwaniaka"

Październik'2017            Spotkaliśmy się pod pomnikiem Władysława Broniewskiego, a następnie poszliśmy pod pomnik przyrody – Dąb Broniewskiego. Podczas rajdu mieliśmy jeszcze okazję poznać kilka pomników przyrody. Na trasie całego rajdu spotykaliśmy punktowych, którzy wcielili się w rolę zuchów z gromady Antka Cwaniaka.
I każdy z nich wspominał swoje przygody.

         Te ich przygody oczywiście połączone były z zadaniami dla nas na poszczególnych punktach. Musieliśmy między innymi rozpoznawać znaki patrolowe, ślady i tropy, sprawdzać swoją celność, zwinność i szybkość, ustawiać ognisko. No i oczywiście poznaliśmy Antka Cwaniaka. Wszystkim dopisywały humory , a my bawiliśmy się świetnie!   

Biwak z okazji 11 listopada pod hasłem Raduje się serce

W październiku 

Nasze zuchy z Gromady „Przyjaciele Lasu” wzięły udział w Rajdzie Zuchowym „Tropem Przygód Antka Cwaniaka”. Spotkaliśmy się pod pomnikiem Władysława Broniewskiego, a następnie poszliśmy pod pomnik przyrody – Dąb Broniewskiego. Podczas rajdu mieliśmy  okazję poznać kilka pomników przyrody Na trasie całego rajdu spotykaliśmy punktowych, którzy wcielili się w rolę zuchów z gromady Antka Cwaniaka. I każdy z nich wspominał swoje przygody, które oczywiście połączone były z zadaniami dla nas na poszczególnych punktach. Musieliśmy rozpoznawać znaki patrolowe, ślady i tropy, sprawdzać swoją celność, zwinność i szybkość, ustawiać ognisko. No i oczywiście poznaliśmy Antka Cwaniaka. Wszystkim dopisywały humory , a my bawiliśmy się świetnie!  

naszej pamięci o patriotach, którzy ginęli za ojczyznę. Po południu wyruszyliśmy na grę miejską polegającą na poszukiwaniach deklaracji Praw Człowieka. Zdobywając artykuły musieliśmy między innymi uwolnić torturowanego więźnia, poddać się przymusowej pracy, wziąć udział w rozprawie sądowej, zrobić strój legionisty, przyrządzić tort weselny, namalować obraz i wiele, wiele innych atrakcji. Wszystkie umiejętności trzeba było wykorzystać, aby sprostać zadaniom. Na zakończenie dnia zaśpiewaliśmy całym hufcem 9 piosenek patriotycznych i legionowych. Takie zbiorowe uroczystości są szczególne, w których naprawdę czujemy braterską więź. Nasz krąg jest otwarty dla wszystkich, zapraszamy, abyście jak my poczuli siłę i radość z bycia jedną harcerska rodziną. 

Harcerski Start 2017/18 

We wrześniu odbył się Harcerski Start Naszego Hufca. 
Zuchy z gromady „Przyjaciele Lasu” też tam były. To popołudnie rozpoczęliśmy od uroczystego apelu, w którym uczestniczyło ponad 200 osób w tym zuchy, harcerze, instruktorzy i rodzice. Następnie wszyscy przemaszerowaliśmy do Stanicy Harcerskiej im. Geni Majdeckiej na ul. Krótką 3a, gdzie mieści się siedziba naszego Hufca. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Historycznej Hufca PŁOCK, gdzie znajdują się wszystkie pamiątki i eksponaty historyczne związane z Hufcem. Na koniec wszyscy przejechali do Borowiczek, gdzie na terenie Miejskiego Przedszkola nr 34 odbyło się harcerskie ognisko. To było popołudnie pełne wrażeń. 
Prawa autorskie (c) 2017, Wszelkie prawa zastrzeżone.