• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg

Z radością informujemy, że nasza szkoła ma już sztandar!

 

 

19 września 2016 roku, w dniu Święta Szkoły, odbyła się uroczystość przekazania szkolnej społeczności tego najważniejszego symbolu jedności i wyznawanych wartości.

 

Najpierw, o godzinie 9.30 w kościele parafialnym w Słupnie, ksiądz Rafał Gutkowski odprawił mszę św., podczas której poświęcił nowy sztandar w obecności zgromadzonych nauczycieli, uczniów, rodziców oraz innych przyjaciół szkoły. Powagi wydarzeniu nadała obecność pocztów sztandarowych wszystkich szkół gminnych oraz straży pożarnej, za co bardzo serdecznie dziękujemy.Po tym podniosłym akcie wszyscy udaliśmy się do szkoły, gdzie nastąpił kolejny ważny krok. Pan wójt, Marcin Zawadka, przekazał w ręce pani dyrektor, Wandy Urbaniak, a za jej pośrednictwem całej szkolnej społeczności, piękny proporzec. Oto jego dokładny opis:

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o bokach długości 1 metra. Jego brzegi obszyto złotymi frędzlami. Sztandar obsadzono na drewnianym drzewcu długości 2 m 30 cm zakończonym srebrzystą kulą, a na niej orłem w takim samym kolorze.

Rewers przypomina godło Polski: na czerwonym tle wyszyto białego orła z rozpostartymi skrzydłami, dumnie uniesioną głową zwróconą w prawo. Jego dziób, szpony oraz korona są złote.

Awers nawiązuje do symboliki widocznej w logo szkoły. Górna część to niebieski płat materiału przypominający błękit nieba. W jej centralnym miejscu drukowanymi literami wyhaftowano napis: nazwę szkoły na chabrowo, a jej imię na złoto. Na linii horyzontu rozciąga się wąskie ciemnozielone pasmo wyobrażające zarys lasów i domostw. Natomiast dolną część awersu wykonano z bladożółtej tkaniny kojarzącej się z nadwiślańskim piaszczystym brzegiem. Przecina ją wzdłuż chabrowa wstęga         o brzegach nieregularnych niczym Wisła przepływająca przez Mazowsze. Jej płycizny i piaszczyste łachy zaznaczono jasnoniebieskim kolorem. Wizerunek dopełnia górujące nad wodą od prawej strony wysokie drzewo – świerk o brązowym pniu i ciemnozielonej koronie. U dołu awersu widzimy napis: „Uczyli mnie polskiej mowy ludzie stąd”, będący cytatem z poematu „Wisła” Władysława Broniewskiego, ilustrujący jedną z idei pracy wychowawczej naszej szkoły.

Motywy przedstawione na sztandarze nawiązują do symboliki związanej z Mazowszem, naszą Małą Ojczyzną i Polską. Na co dzień będzie nam przypominał o wartościach łączących wszystkich Polaków. Będziemy otaczać go należną czcią.

Takie zapewnienie złożyli reprezentanci klas podczas ślubowania, potwierdzając tym samym, że sztandar jest dodatkową motywacją, by rzetelną nauką, pracą i wzorowym zachowaniem służyć szkole i ojczyźnie, by rozwijając swoje umiejętności, uczyć się „pięknie, mądrze żyć”, jak śpiewamy w szkolnym hymnie.

Pani dyrektor podsumowała uroczystość, podkreślając, że jest ona zwieńczeniem szeregu działań dydaktyczno-wychowawczych ostatnich lat , ale także marzeń kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli liszyńskiej szkoły, która od 1903 roku przechodziła kolejne przemiany, a o jej istnienie zawsze zabiegała lokalna społeczność.

Miłe słowa, wyrażające życzliwość i zrozumienie dla naszych działań, ale także i inspirację do poszukiwania nowych wyzwań usłyszeliśmy od występujących gości. Wierzymy, że tak jak dzisiaj, także w przyszłości będziemy mogli liczyć na ich wsparcie.

Uroczystość zakończyły występy uczniów, którzy opowiedzieli o swoich przemyśleniach związanych z postaciami sławnych Mazowszan, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz, Mira Zimińska-Sygietyńska czy Władysław Broniewski. Oprócz pięknych słów – życiowych drogowskazów, popłynęła też muzyka zachęcająca do zabawy i tańca.

Na pożegnanie wręczyliśmy gościom teczki z pięcioma folderami zatytułowane Spotkania z tradycją i naturą, a powstałe podczas realizacji projektu Jak to na Mazowszudofinansowanego w ramach Programu Działaj Lokalnie IX. Mieliśmywięc o czym rozmawiać przy herbatce, z kromką mazowieckiego chleba w ręce, którym ugościła wszystkich Rada Rodziców. To był naprawdę wzruszający i radosny dzień.

Zaprazszamy do galerii.

 

"Działaj Lokalnie"

Rekrutacja

Ważne wydarzenia

 • IMG_3015.JPG
 • IMG_3143.JPG
 • IMG_3171.JPG
 • IMG_3176.JPG
 • P1100230.JPG
 • P1150681.JPG
 • P1150682.JPG
 • P1150684.JPG
 • P1150690.JPG
 • P1150711.JPG
 • P1150716.JPG
 • P11506801.JPG

Zestaw podręczników

 Pobierz szkolny zestaw podręczników

Pobierz  podręczniki do zakupienia

Kalendarz Roku Szkolnego

Pobierz kalendarz imprez szkolnych.

Filia przedszkola "Niezapominajka" w Słupnie

W Szkole Podstawowej w Liszynie otwarta została filia przedszkola "Niezapominajka" ze Słupna.

Autobus szkolny

Pobierz rozkład autobusu szkolnego

Wybieramy patrona

Społeczność Szkoły Podstawowej w Liszynie wybiera patrona.

 1.Prezentacja  3.Wyniki wyborów
 2.Ogłoszenia  4.Uzasadnienie wyboru
 Galeria  

Szkoła w Ruchu

Realizacja zadań w ramach akcji

      „ Ćwiczyć każdy może”

 

 Szkoła w Ruchu

Oświadczenie  Dyrektora

Informacje

Sekretariat czynny pn-pt: 7.00-15.00

Sekretarz szkoły:
Edyta Kusińska

 

tel/fax: (024) 261-29-22

e-mail: spliszyno@op.pl

Dane adresowe:

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie
ul.Wawrzyńca Sikory 19
09-408 Płock
NIP: 774-26-95-432