• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg

Biblioteka

Biblioteka szkolna zaprasza

 

Poniedziałek: 10.45 -11.50

Wtorek: 11.35 – 12.35

Czwartek: 11.35 – 12.45

Piątek: 10.45 – 13.35

 

 

Propozycje lektur dla klas IV –VI

 

(zgodne z„Podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej") 

1. Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród 

2. Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa 

3. Carlo Collodi Pinokio 

4. Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady 

5. Antonina Domańska Historia żółtej ciżemki 

6. Irena Jurgielewiczowa Ten obcy 

7. Stanisław Lem Bajki robotów 

8. Clive Staples Lewis Lew, Czarownica i stara szafa 

9. Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce 

10. Kornel Makuszyński Szatan z siódmej klasy 

11. Aleksander Minkowski Dolina Światła 

12. Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni 

13. Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza 

14. Edmund Niziurski – wybrana powieść (np. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Sposób na Alcybiadesa) 

15. Joanna Olech Dynastia Miziołków

16. Joanna Onichimowska – wybrana powieść (np. Duch starej kamienicy, Daleki rejs) 

17. René Gościnny, Jean-Jacques Sempé Mikołajek (wybór opowiadań z dowolnego tomu) 

18. Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy 

19. Alfred Szklarski – wybrana powieść (np. Tomek w krainie kangurów) 

20. Dorota Terakowska Władca Lewawu

21. Mark Twain Przygody Tomka Sawyera 

22. John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem 

23. Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata; 

24. Moony Witcher Dziewczynka z szóstego księżyca

 

Oraz: wybór mitów greckich, baśni i legend; wybór kolęd; wybór pieśni patriotycznych; wybór poezji, w tym utwory dla dzieci i młodzieży

 

 

Propozycje lektur dla klasy I-III

 

 

Klasa I (do programu „Elementarz XXI wieku") 

1. Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę 

2. Julian Tuwim „Warzywa" 

3. Mira Jaworczakowa „Jacek, Wacek i Pankracek" (fragmenty) 

4. Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek" 

5. Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka" 

6. Danuta Wawiłow „Marzenie" 

7. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali" 

8. Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny" 

9. Julian Tuwim „Abecadło" 

10. Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik"(fragmenty) 

11. Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku" (fragmenty) 

12. Natalia Usenko „Potwór ekologiczny" 

13. Julian Tuwim „Ptasie radio" 

14. Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka" (fragmenty) 

15. Marcin Brykczyński „Tata" 

16. Jan Brzechwa „Żaba"

 

 

Klasa II (do programu „Nasza klasa")


1. Grzegorz Kasdepke „Wziąć kogoś do galopu" (fragment książki „Co to znaczy...")
2. Grzegorz Kasdepke „Opowieść o zarozumiałym komarze"
3. Maria Konopnicka „Jesienią"
4. Jan Brzechwa „Na straganie"
5. A. A. Milne „Kubuś Puchatek"
6. Jan Brzechwa „Głowa w piasku"
7. Wiera Bodalska „Legenda o białym orle"
8. Ch. Peraul „Podcinać skrzydła"( fragment książki „Co to znaczy ...")
9. Grzegorz Kasdepke „Podcinać skrzydła" ( fragment książki „Co to znaczy....)
10. Janina Porazińska „Bajka iskierki"
11. Danuta Wawiłow „Turoń"
12. Władysław Orkan „Legenda o Podhalu"
13. A.Cz. Centkiewiczowie „Zaczarowana Zagroda"
14. Igor Sikirycki „Fraszki"
15. Wiera Bodalska „Nad książką"
16. Grzegorz Kasdepke „Biały kruk" ( fragment z ksiazki „Co to znaczy...")
17. Hugh Jones Lifting „Doktor Dolittle"
18. Zofia Chmurowa „Baśń o pierwszym"
19. Hans Christian Andersen „Dziecię Elfów"
20. Grzegorz Kasdepke „Gruba ryba" (fragment książki „Co to znaczy...")
21. Mira Jaworczakowa „Złote rybki" (fragment książki „Oto jest Kasia")
22. Wanda Chotomska „Wars i Sawa"
23. Ludwik Jerzy Kern „Cztery rowery"
24. Czesław Janczarski „Najpiękniejsze bajki"
25. Franciszek Fenikowski „Legenda o Mikołajku"
26. Anna Plenzler „O poznańskich koziołkach" („Legendy Poznania")
27. Jerzy Stankiewicz „O powstaniu Kielc"

 

 

Klasa III (do programu „Odkrywam siebie i świat")

 

1. Krystyna Drzewiecka „Piątka z Zakątka" 

2. Elżbieta Zubrzycka „Słup soli" 

3. Leo Buscaglia „Jesień liścia Jasia" 

4. Monika Krajewska „Mój młodszy brat" 

5. Alan Aleksadner Milne „Kubuś Puchatek" 

6. Hans Christian Andersen „Baśnie" 

7. Grzegorz Kasdepke „Co to znaczy..." 

8. Małgorzata Strzałkowska „Raj na ziemi" 

9. Marek Kamiński „Marek – chłopiec, który miał marzenia" 

10. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn" 

11. Encyklopedie dla dzieci

 

 

"Działaj Lokalnie"

Rekrutacja

Ważne wydarzenia

  • IMG_3015.JPG
  • IMG_3143.JPG
  • IMG_3171.JPG
  • IMG_3176.JPG
  • P1100230.JPG
  • P1150681.JPG
  • P1150682.JPG
  • P1150684.JPG
  • P1150690.JPG
  • P1150711.JPG
  • P1150716.JPG
  • P11506801.JPG

Zestaw podręczników

 Pobierz szkolny zestaw podręczników

Pobierz  podręczniki do zakupienia

Kalendarz Roku Szkolnego

Pobierz kalendarz imprez szkolnych.

Filia przedszkola "Niezapominajka" w Słupnie

W Szkole Podstawowej w Liszynie otwarta została filia przedszkola "Niezapominajka" ze Słupna.

Autobus szkolny

Pobierz rozkład autobusu szkolnego

Wybieramy patrona

Społeczność Szkoły Podstawowej w Liszynie wybiera patrona.

 1.Prezentacja  3.Wyniki wyborów
 2.Ogłoszenia  4.Uzasadnienie wyboru
 Galeria  

Szkoła w Ruchu

Realizacja zadań w ramach akcji

      „ Ćwiczyć każdy może”

 

 Szkoła w Ruchu

Oświadczenie  Dyrektora

Informacje

Sekretariat czynny pn-pt: 7.00-15.00

Sekretarz szkoły:
Edyta Kusińska

 

tel/fax: (024) 261-29-22

e-mail: spliszyno@op.pl

Dane adresowe:

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie
ul.Wawrzyńca Sikory 19
09-408 Płock
NIP: 774-26-95-432