Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w CUS w Słupnie. Kliknij wiadomość, by dowiedzieć się więcej.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - POZNAJMY ŚRODOWISKO

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - POZNAJMY ŚRODOWISKO

21 marca w Szkole Podstawowej w Liszynie na długo zapisze się w pamięci uczniów i pracowników placówki. Tego dnia przywitaliśmy wiosnę biorąc udział w kampanii Głównego Inspektora Ochrony Środowiska „Poznajmy środowisko” oraz zakładając kolorowe skarpetki z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

Już od rana wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali stroje na ekologiczny pokaz mody. Każda klasa wykorzystując różne materiały stworzyła bajkowe kreacje. O godzinie 10 rozpoczął się Liszyno Fashion Week. Wszystkie klasy zaprezentowały niekonwencjonalne projekty wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu takich jak kartony, worki, gazety, butelki plastikowe, folia spożywcza. Pokazowi towarzyszyła oprawa muzyczna oraz komentarze konferansjerów.

Kolejnym punktem w harmonogramie dnia był udział w eksperymentach chemicznych i możliwość odwiedzenia mobilnego laboratorium, wyposażonego w aparaturę pomiarową i specjalistyczny sprzęt używany do realizacji zadań Inspekcji Ochrony Środowiska w ramach Kampanii „Poznajmy Środowisko.”

Profesjonalna kadra przygotowała pakiet edukacyjny pełen mocnych wrażeń i naukowych ciekawostek. Podczas wydarzenia zaproszono uczniów do samodzielnego wykonania pomiarów i analizy ich wyników. Każdy z uczestników mógł wejść w rolę laboranta i poszukać odpowiedzi na nurtujące go „środowiskowe” pytania! W programie znalazły się między innymi: obserwacja próbek biologicznych pod mikroskopem, pomiar objętości i pH cieczy, filtrowanie i sączenie próbek a także pomiar hałasu i zmiana barw roztworów. Ważnym elementem wydarzenia była również prezentacja mobilnego laboratorium badawczego wraz z wyposażeniem używanym do pomiarów próbek np. wody, odpadów a nawet gazów odlotowych. Analitycy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ kompleksowo omówili zasady przeprowadzania pomiarów hałasu, pola magnetycznego, zanieczyszczeń powietrza czy sposobu przeprowadzania analiz fizykochemicznych i biologicznych.

Dzięki możliwości dotknięcia i obejrzenia specjalistycznego sprzętu uczniowie czuli się aktywnymi działaczami na rzecz ochrony środowiska, a ich świadomość ekologiczna zwiększyła się. Aktywna edukacja to podstawa kampanii „Poznajmy Środowisko”, która sprawia, że młode pokolenie jest żywo zainteresowane stanem środowiska oraz odpowiedzialnym korzystaniem z jego zasobów.

Nie koniec pożegnaliśmy zimę paląc marzannę.

 

Tego dnia Szkołę Podstawową w Liszynie odwiedzili: Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba i Wójt Gminy Słupno Marcin Zawadka.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienie tego dnia oraz Radzie Rodziców, która ufundowała dla uczniów poczęstunek.

 

Maria Natkowska

 

Data dodania: 2023-03-22 06:49:10
Data edycji: 2023-05-03 13:47:14
Ilość wyświetleń: 129

Nasi Partnerzy

“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział,
nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,
nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Janusz Korczak
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook