09-408 Płock
Liszyno, ul. Wawrzyńca Sikory 19
Podlasie to miejsce zetknięcia czterech kultur: rusińskiej, żydowskiej, polskiej i tatarskiej. Tom właśnie byliśmy od 16 do 18 czerwca, szukając śladów kulturowej różnorodności i… smoków. Jedna z legend rusińskich opowiada właśnie o jednym z nich.
Głównym bohaterem tej historii jest dobry i potężny wojownik Radar. Na co dzień zajmował się kowalstwem, ale dzięki jego zaszczytnym zasługom w bojach miejscowa ludność okrzyknęła go swoim księciem. Jego królestwo sąsiadowało z królestwem Lackim, a jego król - Lach - miał na swoich usługach smoka Kruhowieja, którego naloty nękały poddanych Radara. Książę postanowił zakończyć smocze odwiedziny raz na zawsze. Nakazał zbudować ogromną sochę, czyli narzędzie do orania. Następnie zlecił poddanym wybudowanie wysokiej, potężnej wieży, w której zaryglował się wraz ze swoimi najwybitnieszymi wojownikami.
Mieszkańcy przerazili się, że zostali opuszczeni przez swojego władcę. Gdy jednak smok nadleciał, Radar zawołał go w stronę owej wieży i sprowokował do wyłamania językiem potrójnych drzwi. Rozwścieczony smok dał się nabrać na tę zasadzkę, a dzielny książę tylko na to czekał. Pochwycił jego język ogromnymi kowalskimi kleszczami. Gad szarpał się i próbował uwolnić, a w tym czasie wojownicy zaprzęgli go do sochy. Zrezygnowany obiecał Radarowi rozejm. Książę nakazał mu przez kilka dni ciągać sochę i wyznaczyć granice swego księstwa tak, aby nigdy więcej nie było wątpliwości gdzie kończy się ziemia pod panowanie króla Lacha. Upokorzony smok, skończywszy swoją pracę, skrył się w swojej jaskini i nikt go nigdy więcej nie widział. Znaki wyryte sochą nazywano Bugiem lub Bohom. Wyznaczyły one przebieg granicy między ziemią białoruską, a krajem lachów. Wieża wzniesiona przez Radara zyskała nazwę Puszczy Białowieskiej. Baszta stoi do dziś w Kamieńcu. (Legendę podajemy za:bialystokonline. pl).
Odwiedziliśmy Białystok, Tykocin, bocianią wieś Pentowo, Kruszyniany, Narwiński Park Narodowy i Supraśl. Smoka - tym razem - nie spotkaliśmy.
“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział,
nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,
nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”
09-408 Płock
Liszyno, ul. Wawrzyńca Sikory 19