Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

SZANSE I ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z ChatGPT

SZANSE I ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z ChatGPT

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w programie Re@lnie Odpowiedzialni. Celem dodatkowej inicjatywy “Odłącz się – Połącz się” realizowanej w ramach kampanii jest zwiększanie świadomości istnienia zagrożeń bezpieczeństwa w Internecie.

 

Klasa III podczas zajęć rozwijających zainteresowania miała również okazję poznać szanse i zagrożenia związane z niewłaściwym wykorzystaniem narzędzia jakim jest ChatGPT. Jest to model sztucznej inteligencji. ChatGPT jest w stanie generować tekst, odpowiadać na pytania, przeprowadzać konwersacje i wykonywać wiele innych zadań językowych dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego i ogromnej ilości danych. Może ona być wykorzystywana w różnych aplikacjach i narzędziach do automatycznego generowania treści, tłumaczenia, rozpoznawania mowy, analizy sentymentu i wielu innych zastosowań związanych z językiem naturalnym.

Jako sztuczna inteligencja, ChatGPT ma pewne potencjalne zagrożenia, takie jak:

1.Wykorzystanie do celów niezgodnych z etyką - istnieje ryzyko, że osoby mogą wykorzystać ChatGPT do propagowania nienawiści, dezinformacji lub innych działań niezgodnych z etyką. 2. Uzależnienie - ChatGPT może być tak wciągający, że niektórzy użytkownicy mogą zacząć spędzać nadmierną ilość czasu na rozmowach z nim, co może prowadzić do uzależnienia od interakcji z AI.

3. Prywatność - ChatGPT jest zbudowany na bazie dużej ilości danych, co oznacza, że ​​może mieć dostęp do wrażliwych informacji o użytkownikach, takich jak ich preferencje lub informacje osobiste. Istnieje ryzyko, że te dane mogą zostać wykorzystane w sposób niezgodny z intencjami użytkownika.

4. Bezpieczeństwo - ponieważ ChatGPT jest sztuczną inteligencją, może być podatny na ataki hakerskie lub inne próby złamania zabezpieczeń. To może prowadzić do wycieku danych lub naruszenia prywatności użytkowników. Wszystkie te zagrożenia można jednak ograniczyć odpowiednim nadzorem i zabezpieczeniami, takimi jak monitorowanie rozmów, ograniczanie dostępu do wrażliwych danych i wdrażanie środków bezpieczeństwa informatycznego.

 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem dostępnym na stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej https://zpe.gov.pl/chat-gpt. W serwisie znalazły się także inne materiały edukacyjne przegotowane przez ekspertów. Działanie jest realizowane w ramach polityki rozwoju AI w Polsce przyjętej przez Radę Ministrów w 2020 r.

Maria Natkowska

Data dodania: 2023-04-26 17:38:07
Data edycji: 2023-05-03 14:35:37
Ilość wyświetleń: 211

“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział,
nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,
nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Janusz Korczak
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej